Informacja dotycząca funduszu alimentacyjnego
Od 01.10.2008r. weszła w życie ustawa z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t. j. Dz. U. 2019 poz. 670 z późn. zm.).
Na podstawie powyższej ustawy zostały ustanowione świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które mają na celu udzielenie pomocy osobom uprawnionym do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego w przypadku bezskuteczności egzekucji.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:
osobie uprawnionej, tj. osobie uprawnionej do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna, do ukończenia przez nią:
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobom, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba że dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Przyznanie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego następuje na wniosek strony i jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego. Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1.209 zł. Wniosek o przyznanie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy złożyć w Dziale Świadczeń Wychowawczych, Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnicach, pokój nr 14.
Obliczenie dochodu następuje z uwzględnieniem dochodu utraconego oraz dochodu uzyskanego.
Za bezskuteczną egzekucję rozumie się egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Ponadto za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
Wymagane dokumenty
Do wniosku należy dołączyć odpowiednio:
a) formie opłacanego podatku,
b) wysokości przychodu,
c) stawce podatku,
d) wysokości opłaconego podatku – w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;
3) zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia:
a) zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji,
b) odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem,
c) orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej,
d)oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej,
e) informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku z:
f) inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia z funduszu alimentacyjnego będącego przedmiotem wniosku
W przypadku gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione powyżej pracownicy mogą domagać się takiego dokumentu.
Obowiązki świadczeniobiorców
W przypadku przyznania przez tutejszy organ prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeniobiorca zobowiązany jest powiadomić Dział Świadczeń Wychowawczych, Rodzinnych i Alimentacyjnych o wystąpieniu następujących faktów:
Zaniechanie przez świadczeniobiorcę obowiązku informowania organu wypłacającego świadczenia z funduszu alimentacyjnego o zmianach mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego może narazić osobę pobierającą świadczenia z funduszu alimentacyjnego na orzeczenie świadczeń jako nienależnie pobrane, a tym samym na konieczność zwrotu pobranych świadczeń wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
Akty prawne
Kontakt
Hanna Szczepańska nazwiska na literę A-O adres email do kontaktu: h.szczepanska@mopschojnice.pl
Joanna Mionskowska nazwiska na literę P-Ż adres email do kontaktu: j.mionskowska@mopschojnice.pl